با بیش از یک میلیارد دانشجوی بین المللی در سراسر جهان، ویزای دانشجویی اکنون بیش از هر زمان دیگری مورد تقاضا است. ایده گذراندن یک ترم یا تکمیل یک برنامه تحصیلی در خارج از کشور برای دانشجویان جوان در همه جا بسیار جذاب است. اما همه کسانی که قصد دارند دانشجوی بین المللی شوند باید نحوه درخواست ویزای دانشجویی را بیاموزند.


ویزای دانشجویی چیست؟

ویزای دانشجویی مدرکی است که به شما امکان می دهد یک برنامه تحصیلی را در یک کشور خارجی دنبال کنید. ویزای دانشجویی معمولا برای مقاصد کوتاه مدت صادر می شود و برای واجد شرایط بودن ویزا باید قبلا در دانشگاه یا موسسه آموزشی پذیرفته شده باشید.


دستورالعمل ویزای دانشجویی

برای اطمینان از لغو نشدن ویزای دانشجویی، باید قوانین ویزای دانشجویی را رعایت کنید:


شما فقط می توانید ساعات محدودی (معمولاً 20 ساعت در هفته) در مشاغل پردیس کار کنید.

شما باید در تمام کلاس های خود شرکت کنید (مگر در موارد اضطراری).

اگر بورسیه تحصیلی دارید، باید معدل مشخصی را حفظ کنید.

پس از اتمام اعتبار ویزا نمی توانید بمانید.

با ویزای دانشجویی نمی توانید برای اقامت دائم اقدام کنید.

ویزا برای محبوب ترین مقاصد تحصیلی

اینها ویزای دانشجویی برای برخی از محبوب ترین مقاصد دانشجویی هستند:


ویزای تحصیلی آمریکا ویزای دانشجویی ایالات متحده به عنوان ویزای دانشجویی F1 نیز شناخته می شود و برای یک سال اعتبار دارد. اگر برنامه تحصیلی شما بیشتر طول بکشد، باید ویزای F1 خود را تمدید کنید. برای واجد شرایط بودن برای این نوع ویزا، ابتدا باید در برنامه بازدیدکنندگان تبادل دانشجو (SEVP) ثبت نام کنید. انواع دیگری از ویزاها نیز وجود دارد که دانشجویان می توانند در ایالات متحده درخواست دهند.

ویزای تحصیلی انگلستان برای واجد شرایط بودن برای ویزای تحصیلی انگلستان، برنامه تحصیلی شما باید بسته به اینکه دانشجوی تمام وقت یا پاره وقت هستید، شرایط دوره را داشته باشد. همچنین باید مدرکی دال بر مهارت زبان ارائه دهید.

ویزای تحصیلی استرالیا استرالیا ویزای دانشجویی (زیر کلاس 500) به مدت پنج سال صادر می کند. برای دریافت این ویزا باید دانشجوی یک موسسه استرالیایی باشید و مدرک زبان ارائه دهید.

ویزای دانشجویی آلمان ویزای تحصیلی آلمان بسته به برنامه تحصیلی شما می تواند سه یا شش ماه اعتبار داشته باشد. معمولاً اگر پس از ورود به کشور ویزای تحصیلی طولانی مدت داشته باشید، می توانید برای اجازه اقامت موقت دانشجویی اقدام کنید و دیگر نیازی به ویزا ندارید. نحوه نوشتن نامه پوششی برای ویزای دانشجویی آلمان را ببینید.

ویزای تحصیلی کانادا ویزای دانشجویی کانادا برای طول دوره تحصیلی شما به اضافه 90 روز اضافی معتبر است که به شما امکان می دهد قبل از بازگشت به خانه امور خود را مرتب کنید. برای واجد شرایط بودن برای این ویزا، باید در یک موسسه کانادایی ثبت نام کرده باشید و شرایط مالی ویزای دانشجویی را داشته باشید.

سایر کشورهایی که ویزای دانشجویی ارائه می دهند را در زیر مشاهده کنید:


درخواست ویزای تحصیلی اتریش

درخواست ویزای دانشجویی سوئیس.

درخواست ویزای تحصیلی مکزیک

درخواست ویزای دانشجویی اسپانیا

درخواست ویزای دانشجویی شیلی

درخواست ویزای دانشجویی سنگاپور

درخواست ویزای دانشجویی ژاپن.

درخواست ویزای دانشجویی فنلاند

درخواست ویزای تحصیلی ترکیه

درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا

چگونه ویزای دانشجویی بگیریم؟

روند درخواست ویزای دانشجویی به شرح زیر است:


برای برنامه تحصیلی اقدام کنید.

از سفارت یا کنسولگری وقت بگیرید.

مدارکتو جمع کن

پرداخت ویزا را ارسال کنید.

در مصاحبه ویزای دانشجویی خود شرکت کنید.

برای برنامه تحصیلی درخواست دهید

برای واجد شرایط بودن برای ویزای دانشجویی، باید در یک برنامه تحصیلی معتبر در یک کشور خارجی ثبت نام کنید. بنابراین قبل از اینکه بتوانید برای ویزا درخواست دهید، باید درخواست خود را برای برنامه تحصیلی انتخابی خود ارسال کنید.


از سفارت/کنسولگری وقت بگیرید

هنگامی که در یک برنامه تحصیلی پذیرفته شدید، باید یک سفارت یا کنسولگری محلی در کشور خود پیدا کنید و برای مصاحبه ویزای خود وقت بگیرید. لطفاً توجه داشته باشید که سفارت و کنسولگری واحدهای مختلفی هستند و در مواردی که هر دو در کشور شما غایب هستند، ممکن است لازم باشد درخواست خود را به دفتر ویزای کشور همسایه ارسال کنید.


اسناد خود را جمع آوری کنید

برای ارسال درخواست خود باید مدارک مورد نیاز را تهیه کنید. اطمینان حاصل کنید که از مدارک مورد نیاز فتوکپی تهیه کرده اید، آنها را با مهر آپوستیل تأیید کنید، و تصاویر پاسپورت خود را بگیرید. همچنین، با دفتر ویزا چک کنید تا ببینید کدام اسناد ممکن است نیاز به ترجمه داشته باشند تا بتوانید آنها را آماده کنید.


پرداخت ویزا را ارسال کنید

شما باید هزینه درخواست ویزا را به موقع پرداخت کنید. برخی از دفاتر ویزا ممکن است از شما بخواهند که این کار را قبل از شرکت در قرار ویزای خود انجام دهید، در حالی که برخی دیگر ممکن است از شما بخواهند که این کار را در همان روز انجام دهید – مطمئن شوید که دوباره با مقامات مربوطه مشورت کنید.


در مصاحبه ویزای دانشجویی خود شرکت کنید

در نهایت، تنها کاری که باید انجام دهید این است که طبق برنامه در مصاحبه ویزا شرکت کنید. اطمینان حاصل کنید که تاریخ یا زمان را از دست ندهید، زیرا ممکن است برای شما چالش برانگیز باشد که قبل از شروع ترم خود را تغییر دهید.


شرایط ویزای دانشجویی

برای درخواست ویزای دانشجویی خود به مدارک زیر نیاز دارید:


پاسپورت (با اعتبار شش ماهه). پاسپورت شما باید حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد که برای ویزای خود اقدام می کنید. اگر سند سفر شما i