سوئد

فهرست مطالب

توریستی سوئد

مهاجرت به سوئد

مراحلی که به ترتیب پس از مهاجرت به سوئد باید انجام دهید:

1.دریافت اقامت سوئد 

این تقریباً همیشه مرحله اول است. اداره مهارجت سوئد (Migrationsverket) مسائل مربوط به مهاجرت، ویزا، مجوزها و شهروندی را مدیریت می کند.ما برای دریافت اقامت سوئد برای شما در این اداره تشکیل پرونده میدهیم تا اقامت شما صادر شده و کارت اقامت خود را در سفارت سوئد در تهران دریافت نمایید.

سوئد

2. ثبت نام در سازمان مالیاتی

مهمترین شرط به عنوان یک مقیم جدید ثبت نام در اداره مالیات سوئد (Skatteverket) است. این فرآیند ثبت نام (folkbokföring) تضمین می کند که برای جمع آوری مالیات، شناسایی شخصی، نظارت بر وضعیت تاهل، اطلاعات آدرس پستی و اهداف بیمه به سیستم اضافه می شوید.

با ثبت نام در اداره مالیات سوئد ، یک شماره شناسایی شخصی منحصر به فرد،به نام ‘personnummer’ پرشون نومر به شما اختصاص داده می شود.

هویت قانونی شما در سوئد به این شماره کلید بستگی دارد و برای کارهای رسمی روزمره مانند باز کردن حساب های بانکی و دریافت حقوق توسط کارفرمای شما استفاده می شود.

پیدا کردن خانه در سوئد

3. پیدا کردن خانه در سوئد

هر چه زودتر شروع به یافتن خانه کنید، به خصوص اگر در شهرهای بزرگی مانند استکهلم، گوتنبرگ یا مالمو زندگی می کنید.

شما می توانید در سوئد «دست اول» یا «دست دوم» اجاره کنید. دست اول ( första hand ) به معنای امضای قرارداد با مالک ساختمان است، در حالی که دست دوم ( andra hand ) به معنای امضای قرارداد با شخصی است که مالک آپارتمان یا قرارداد دست اول در آپارتمان است.

در شهرهای بزرگ، گرفتن قرارداد دست اول به طور کلی نیازمند چندین سال صف است.

برای قراردادهای دست دوم، وب سایت های اختصاصی اقامتگاه زیادی وجود دارد. اکثر تبلیغات به زبان سوئدی هستند، اما برخی از آنها را به زبان انگلیسی نیز خواهید یافت.

اگر به عنوان دانشجو به سوئد مهاجرت می کنید، ابتدا با دانشگاهی که در آن تحصیل خواهید کرد چک کنید. برخی از دانشگاه ها مسکن تضمینی برای دانشجویان بین المللی فراهم می کنند، اما نه همه. اکثر دانشگاه ها دارای نوعی خدمات خوابگاهی هستند.

کارت شناسایی سوئدی بگیرید

4. کارت شناسایی سوئدی بگیرید

هنگامی که شماره هویت شخصی خود را دریافت کردید، دریافت کارت شناسایی سوئدی  ( identskort یا ID-kort ) از اداره مالیات سوئد یک مرحله منطقی است.

کارت شناسایی سوئدی شکل اصلی شناسایی شما در سراسر کشور است. برای افتتاح حساب های بانکی، استفاده از کارت های اعتباری، دریافت بسته ها از اداره پست، و در قرار ملاقات های پزشک استفاده می شود

5. یک حساب بانکی باز کنید

این یکی کاملا ساده است: اول، مراحل دو و چهار را انجام دهید! افتتاح حساب بانکی سوئدی معمولاً به کارت شناسایی سوئدی یا حداقل یک شماره هویت شخصی سوئدی به اضافه یک پاسپورت معتبر نیاز دارد.

بانک به شما کمک می کند تا کارت های اعتباری/دبیت و خدمات بانکی مورد نیاز خود را دریافت کنید. حساب بانکی برای قبوض و حقوقی که معمولاً به صورت آنلاین پرداخت می شود بسیار مفید است.

همچنین، مطمئن شوید که برنامه BankID را روی گوشی هوشمند دانلود کرده و از بانک سوئدی که انتخاب کرده اید، یک BankID سفارش دهید. بانک ID در سوئد بسیار مهم است.

شغلی پیدا کنید یا کسب و کاری راه اندازی کنید

6. شغلی پیدا کنید یا کسب و کاری راه اندازی کنید

اگر اجازه اقامت شما به شما اجازه کار در سوئد را نیز می دهد، باید در آژانس کاریابی دولتی سوئد ( Arbetsförmedlingen ) ثبت نام کنید تا در جستجوی شغل مناسب برای خود کمک بگیرید.

اگر می‌خواهید شرکت خود را راه‌اندازی کنید ( eget företag )، باید از طریق آژانس مالیاتی برای اهداف مالیاتی، وضعیت F-skatt («F» مخفف företagare – کارآفرین است) را دریافت کنید. همچنین می توانید نام شرکت خود را از طریق  اداره ثبت شرکت های سوئدی  ( Bolagsverket ) ثبت کنید.

مهدکودک یا مدرسه در سوئد

7. مهدکودک یا مدرسه در سوئد

 اگر فرزند دارید، گزینه های مختلف موجود را بررسی کنید و با شهرداری محل خود تماس بگیرید تا مراحل ثبت نام را در مورد ترتیبات مدرسه از شورای محلی بپرسید

زبان سوئدی را یاد بگیرید

8. زبان سوئدی را یاد بگیرید

منتظر تکمیل مراحل قبلی نباشید. از امروز شروع کن!

درک اولیه زبان سوئدی به شما کمک می کند تا جایگاه خود را در جامعه سوئد پیدا کنید. هنگامی که یک شماره هویت شخصی سوئدی دارید، می توانید در دوره های رایگان سوئدی که توسط برنامه دولتی سوئدی برای مهاجران (SFI) ترتیب داده شده است، ثبت نام کنید.

مالیات در سوئد

9. مالیات در سوئد

سوئد به دلیل سیستم رفاه اجتماعی توسعه یافته اش شناخته شده است و اگر به سوئد نقل مکان کنید باید با پرداخت مالیات به تامین مالی آن کمک کنید. اداره مالیات سوئد مسئول دریافت مالیات است که بر اساس درآمد متفاوت است.

اگر در یک شرکت استخدام می شوید، مالیات به طور خودکار از حقوق شما هر ماه کسر می شود.

برای افراد خوداشتغال، ساختار مالیات کمی پیچیده تر است. اگر قصد دارید به عنوان یک تاجر  شروع به کار کنید، باید برای F-skatt ثبت نام کنید («F» مخفف för företagare – کارآفرین است)

10. گواهینامه رانندگی سوئدی بگیرید

اگر قصد دارید در سوئد رانندگی کنید، بررسی کنید که آیا می توانید از گواهینامه فعلی خود ( körkort ) استفاده کنید یا به گواهینامه جدید نیاز دارید. با قوانین جاده سوئد، علائم و مقررات پارکینگ آشنا شوید.

پس از یک سال اقامت، معمولاً باید گواهینامه رانندگی سوئدی را دریافت کنید. برای این کار، با اداره حمل و نقل سوئد  ( Trafikverket ) تماس بگیرید.

زندگی در سوئد

5. سوئدی ها با نام غیر رسمی هستند
دکتر، استاد دانشگاه، مشاور اقتصادی شما – همه آنها با نام کوچک شما را خطاب می کنند و از شما انتظار دارند که در گفتگو نیز همین کار را انجام دهید. این تقریباً در سوئد استاندارد است، صرف نظر از عناوین شغلی – که آنها نیز حذف می شوند. البته چند استثنای مهم در قاعده وجود دارد. اگر در داخل دادگاه هستید یا با یک وزیر سیاسی یا فردی از خانواده سلطنتی سوئد روبرو می شوید، بهتر است عناوین را به درستی دریافت کنید.

حتما مربای لینگونبری را امتحان کنید

6. حتما مربای لینگونبری را امتحان کنید…
در سوئد، مربای لینگونبری به طور گسترده ای برای همراهی انواع غذاها، از کوفته و پنکیک گرفته تا فرنی و پودینگ سیاه (بلادپادینگ) استفاده می شود. اما، توجه داشته باشید، مربای lingonberry با وجود شیرینی آن، به ندرت روی نان استفاده می شود.

7. … و غذا را از لوله ها بیرون می آورید
برای اینکه شما را برای اولین بازدید از بخش غذاهای سرد یک فروشگاه مواد غذایی آماده کنید، بدانید که در سوئد از لوله برای بسته بندی غذاهایی مانند خاویار، سس مایونز، خردل و سایر چاشنی های مشابه نیز استفاده می شود. در برخی موارد، احتمالاً مقداری خاویار را از یک لوله روی نصف تخم مرغ آب پز برای صبحانه فشار می دهید.

سوئد

 

8. لاگوم
یک قانون رفتار اجتماعی در سوئد وجود دارد که واقعاً ترجمه مستقیمی ندارد. کلمه lagom که به صورت ضعیف ترجمه شده است به معنای “فقط کافی”، “در حد اعتدال”، “مناسب” و مترادف های دیگری است که می توانید از فرهنگ لغت خارج کنید. هنگامی که در ارتباط با رفتار اجتماعی استفاده می شود، به معنای ترکیب مناسب بدون نمایش شدید احساسات است.

ما در اینجا به جزئیات این پدیده اجتماعی نمی پردازیم، اما مطمئناً در مقطعی با آن مواجه خواهید شد. برخی استدلال خواهند کرد که لاگوم یک هنجار است، برخی خواهند گفت که این چیزی شبیه به کلیشه است. وقت آن است که شما بفهمید!

9. سوئدی ها یک دسته در فضای باز هستند
خوب، شاید همه نه. اما بسیاری. در سوئد، در تمام طول سال حداقل یک فعالیت وجود دارد که می توان از آن لذت برد، باران، درخشش یا کولاک زمستانی. و دولت با دادن حق دسترسی عمومی، allemansrätten، لذت بردن از طبیعت سوئد را آسان کرده است.

10. جولای ماه کندتری است
کارمندان تمام وقت در سوئد حق دارند حداقل 25 روز تعطیلات با حقوق در سال داشته باشند، و بسیاری از آنها بخش زیادی از این تعطیلات را در ماه جولای – از نظر آماری گرمترین ماه کشور – می گیرند. بنابراین به طور کلی، خدمات کندتر خواهد بود. بسیاری از مشاغل کوچک در تمام ماه تعطیل می شوند.

Melodifestivalen - نه چندان لاگوم

11. Melodifestivalen – نه چندان لاگوم
Melodifestivalen (پیوند به سوئدی) – رویداد ملی که از طریق آن نماینده سوئد در مسابقه آواز یوروویژن تعیین می شود – بخش بزرگی از مردم را متحد می کند. از فوریه تا مارس هر سال برگزار می‌شود و به‌ویژه در شب‌های تاریک زمستانی طولانی است. در ماه مه، مسابقه آواز یوروویژن به همان اندازه محبوب است – اگرچه برخی از سوئدی ها مسابقات جهانی هاکی روی یخ را ترجیح می دهند، که معمولاً همزمان با رویداد موسیقی بین المللی است.

قوانین  اقامت گاه های کشور سوئد

12. کفش هایت را در بیاور!
شما به سرعت متوجه خواهید شد که هنگام ورود به اقامتگاه های خصوصی در سوئد کفش ها درآورده می شوند. برخی آن را با این واقعیت ساده توضیح می دهند که سوئدی ها در زمستان زمان زیادی را در خارج از منزل می گذرانند و مستعد کشیدن در خاک هستند. برخی دیگر می گویند این نشانه احترام به خانه است. در هر صورت، ممکن است بخواهید قبل از پوشیدن چکمه های توری کامل هنگام بازدید از مردم، دو بار فکر کنید